Sanstable
 
 
Machiavellian
Machiavellian: Mr Prospector - Coup de Folie(Halo)

Mr Prospector kan hattının en değerli temsilcilerinin başında Machiavellian gelir. Yearling(1,5yş) olarak 825,000$ Stavros Niarchos ailesi tarafından satın alınan Halo kızı Coup de Folie, başarılı yarış hayatından sonra annelik kariyerine başlamak üzere 1985 yılında Amerika'ya gönderilir.

1986 yılında ilk olarak Mr. Prospector'a çekilen bu değerli kısrak, 1987 yılında doğurduğu doru erkek taya daha sonra Machiavellan ismi takılacaktır. Yearling olarak Fransa'ya gönderilen Machiavellan, antranörü Francois Boutin kontrolünde ilk yarışını kolay bir şekilde diğer bir değerli Mr Prospector oğlu Jade Robery'yi geçerek kazanır.

İki yaşında 2XG1 yarış kazanan Machiavellan, üç yaşında G1 İngiltere ve İrlanda erkek tay deneme yarışlarında şampiyon Tirola geçildikten sonra yarış hayatını sonlandırıp 1991 yılında İngiltere Dalham Stud'da aygırlığa başlar.

Aygırlık hayatı başarılarla dolu olan Machiavellan 14 aşım sezonunda toplamda 759 tay, 606 koşan, 459 kazanan, 44 gurup galibi, 27 kısa vade galibi ve 129 stakes galibi tay vermiştir. G1 Galibi Street Cry, Storming Home, Almuttawakel, ve Medicean akılda kalan önemli açık yarış galibi ve aygır oğullarıdır.
"Sire of Sires" aygır babası olarak beni çok fazla heycanlandırmayan Machiavellan, kısrak babası olarak son yıllarda gördüğüm en kaliteli aygırların başında gelmektedir. Kızları bugüne kadar, 1495 koşan tay - 112 stakes galibi ve 64 açık yarış kazanmış at, doğurmuştur.

Şampiyon yarış atı ve aygır Shamardal, Dark Angel, Zoffany, Victoire Pisa, Golddream, Naaqoos, Gallante, Shamal Wind, Vexina, Red Rocks, Special Fighter ve Acclamation`un 2 yaşlı şampiyon adayı oğlu Mehmas gibi önemli açık yarış atlarının anneleri Machiavellan kızlarıdır.
Özellikle, Shamardal, Dark Angel ve Zoffany gibi kaliteli ve başarılı genç aygırların yüksek performansları, Machiavellan kan hattının uzun yıllar dünya yetiştiricilik sektöründe kalıcı olacağının göstergesidir.
*Kaynak: "Machiavellan Carving Out Own Legacy" yazısından faydalanılmıştır.
《 Geri Dön
 
Web Tasarım