Sanstable
 
 
   
  • Önsöz
  • Pedigree
  • Conformation
  • Yarış Record
  • Kazanan Yavruları
  • Satış Sonuçları
  • Pedigri Analiz
  • Gallery
  • Video
   
 
Yarış yaşamında özellikle iki yaşında İngiltere başarılı yarışlar çıkaran ve bu dönemde G2 Railway Stakes’i kazanıp, G1 Middle Park Stakes’de ikinci olma başarısını gösteren Lilbourne Lad, yurt dışında başladığı aygırlık kariyerine artık ülkemizde devam ediyor.

Lilbourne Lad’in babası Acclamation ‘Sire Of Sires’ konumunda bir aygır ve yavrularından Dark Angel 65.000 Euro, ayrıca Mehmas 12.500 Euro, Equiano 8.000 Pound, Harbour Watch 6.000 Pound ve Frozen Power da 4.000 Euro bedelle aşım yapmaktalar.

Thoroughbred Daily News verilerine göre; Avrupa Kümülatif 2.Jenerasyon Aygır Sıralamasında (en fazla kazanan yavru): Lilbourne Lad, 140 İsmi Konmuş Tay, 121 Koşan Tay (% 86,43), 55 Kazanan (%39,29) ile lider aygırlar arasındadır.

Lilbourne Lad’in ülkemize gelmeden önce Avrupa da koşmaya başlayan tayları var. Gerek onun başarı gösteren bu tayları, gerekse babası Acclamation’un başarılı taylarının pedigrisi üzerinden onun ne tip soy yapısındaki kısraklarla uyum gösterebileceği hakkında fikir alışverişinde bulunacağız bu yazımızda.

Lilbourne Lad’in pedigrisine göz attığımızda üretken familyalardan gören isimleri özellikle anne soyunda görmek mümkün. Bakıldığında Try My Best-Danzig ve Lomond aracılığı ile Northern Dancer üzerine akrabalığa rastlamaktayız.

Pedigrerisine göz atıldığında Mr. Prospector, Seattle Slew, Roberto, Sharpen Up gibi baskın soylardan gelen kısraklar ile uyum gösterme olasılığının teorik olarak yüksekliğini ifade edebiliriz.

Peki, bu saydığımız isimlerin hangi kollarından gelen veya hangi temsilcileri ile daha fazla uyum gösterebilir Lilbourne Lad?

Lilbourne Lad’in start alan yavrular içinde şu an için en iyi performans gösteren isim Lil’s Joy oldu. Fransa da G3 mücadelede ikinci olan Lil’s Joy’ın kısrak babasının Lion Cavern olduğunu görmekteyiz. Aslında bu isim ve onun sahip olduğu soy, Lilbourne Lad’ın belki de başarı anahtarlarından biri olabilir. Neden mi?

Lion Cavern, Mr.Prospector ile Secrettame’den olmadır. Ayrıca ile Gone West gibi bir chef-de-race ismin tam kardeşi olduğunu ilave edelim.
Lilbourne Lad’in bu kısrak babası ile başarı göstermesinin birden fazla sebebi olabilir;

1-Secrettame’nin sahip olduğu anne nesli: Secrettame’in anne nesli büyük kısraklardan Feola’ya ulaşır. Diğer taraftan Lilbourne Lad’in ikinci kısrak babası Nashwan da anne nesli ile bu önemli kısrağa ulaştığında, moda deyimiyle Feola Rasmussen’i meydana gelir.

2-Secrettame’nin babası Secretariat, Lilbourne Lad’in kısrak babası Sir Ivor’ın babası Sir Gaylord ile anne kardeşidir. Dolayısı ile benzer bir dominant kısrak etkisi burada Sometingroyal vasıtası ile tezahür eder.

3-Gone West’in babası Mr. Prospector, Lilbourne Lad’in üçüncü kısrak babası olan Lomond’un anne nesli ile Frizette tekrarlarına yönelir.

Aslında bu vurgulamaya çalıştığım şeylere dahi bakılarak Lilbourne Lad’in uyum sağlayabileceği kısrak modelleri hakkında bir fikir sahibi olunabilir teorik olarak.

Feola ve Angelola’nın mensup olduğu 2-f familyasının baskın aktörlerine göz atmak gerekirse;

Aynı zamanda Nashwan’ın anne kardeşi olan Unfuwain ve ayrıca Deep Impact ve ayrıca Banknote, Castle Rising uzantıları,

Tabi ki Atan ve onun dominant hattı Sharpen Up temsilcileri başta Kris ve Diesis olmak üzere onların temsilcileri,

Ve Known Fact, Tentam başta olmak üzere, Marju, Fabuolus Dancer ve de Aureole, Alcide, Doutelle etkilerinin görüldüğü kısraklar.

Feola ve Angelola etkisi bunlarla sınırlı değil kuşkusuz. Bu noktadan değerlendirdiğimizde Lomond ayrı bir önem kazanabilir. Lomond’un annesi My Charmer, Round Table torunudur ve bahse konu isim de Feola familyasının bir başka aktif üyesidir.

Bu durumda Round Table ve onun tam kardeşi Monarchy’nin anne neslinden gelen Johannesburg, Tale Of The Cat, Pulpit gibi aktörlerin aktif olduğu soy ağaçlarına sahip kısraklar Lilbourne Lad için aygır bir önem kazanacaktır.

My Charmer’ın anne kardeşinin Seattle Slew olması, bu hattan temsilcilerin mesela Ajmera kızlarının, babasının da Gone West oğlu olması itibari ile teorik olarak uyumuna işaret eder Lilbourne Lad için.

Arch ve Namaqualand temsilcileri ile de değerli akraba etkileşimi olabilecektir. Bertolini temsilcileri de ilave edilebilir, tabi ki Danzig yakın akrabalığını da ekleyelim.

13-c familyasına mensup olan Lilbourne Lady, bu familyasının bir çok aygır temsilsici ile Natashka ve Vagrancy gibi önemli kısraklarda buluşup değerli tekrarlar yapacaktır ki, ayrıca Lomond da bahse konu etki olduğundan, bu neslin aktif aktörleri Mr. Prospector ve Seattle Slew’in, Lilbourne Lad için önemli olabileceğini ifade etmek isterim.

Son paragrafta vurguladığım Vagrancy etkisini tetikleyebilecek en öneli isimlerden biri de Elusive Quality’dir ve bu aygırın babasının Gone West oluşu ve de ayrıca anne hattı ile My Charmer arasındaki bağlantı, bana göre Lilbourne Lad için Elusive Quality temsilcilerini ayrı bir yere koymayı gerektirebilir.

Yine Distant Relative başta olmak Ezzoud da, Lilbourne Lad için değerli olacaktır.

Lilbourne Lad’in anne nesli Sir Ivor ve Blushing Groom ihtiva ettiğine göre, Mill Reef katılımı da değer katabilir eşleşmelere.

Danzig vasıtası ile Lyphard, Try My Best ile El Gran Senor/Nijinsky/The Minstrel gibi şeflerin olduğu pedigriler, Northern Dancer üzerine 3 kez akraba olan Lilbourne Lad’e eşleşmelerinde nitelikli ürünler vermesi yolunda katkı da bulunabilir. Bu bağlamda bilhassa Barnato’nun değerli olduğunu düşünüyorum.

Lilbourne Lad ve babası Acclamation’un başarılı temsilcileri incelendiğinde bilhassa Diesis, Machievellian, Cadeaux Genereux, Mill Reef izlerine daha aktif olarak rastlandığını sizde aşağıdaki pedigrileri inceleyerek görebilirsiniz.

Bilhassa Halo ve Storm Cat ile Riverman başta olmak üzere Ribot’un dominant aktörlerinin sahne aldığı kısraklar da, her zaman ifade etmeye gayret ettiğimiz gibi diğer tüm etkenler irdelenmek suretiyle Lilbourne Lad için değerlendirilebilir.

Ayrıca babası Acclamation, G1 galibi yavruları Equiano ve Harbour Watch gibi isimleri 4-m familyasından vermiştir ve bunlardan ilki Mock Orange, ikincisi Fall Aspen bağlantılı olduğu için bilhassa ilkinden dönen familya izlerine Galetto da, ikincisinde de Hamas ve Dubai Millenium da rastlamaktayız.

Ayrıca Acclamation’un en iyi yavrusu ve halen en baskın aygır oğlu Dark Angel’ın anne hattı da Nazluş’un mensup olduğu anne hattıdır. Yine Hitchens de Crown Treasure anne hattı Palace Pageant, Glint Of Gold, Diamond Schoal da karşımıza çıkar.

Gerek Lilbourne Lad, gerekse babası Acclamation, gerekse de onun babası Royal Applause’un başarılı yavruları incelenmesi ve de yukarıda bahsedilen özellikler değerlendirildiğinde; Unfuwain, Alhaarth, Banknote, Castle Rising, Deep Impact, Marju,Shareef Dancer, Diesis/Selkirk/Three Valleys/Weldnaas/Fernando, Kris/Common Grounds/Shining Steel, Keen, Rudimentary, Lion Cavern, Gone West/Elusive QualityZafonic/Royal Abjar/West By West, Distant Relative/Luxor, Johannesburg/ , Tale Of The Cat/Lion Heart, Nijinsky/Kahyasi/Shadeed/Royal Academy, Lyphard/Dancing Brave/Manila/Bellypha/Alzao/Linamix, Balidar, Seattle Slew, Offlee Wild, Ajmera, Ocean Crest, Perfect Storm, Rainbow Qest, Warning, Arch ,Silver Hawk/Red Bishop, Sadler’s Wells/Barathea, Nureyev/Polar Falcon/Kyllachy/Faslıyev/Spinning World, Pursuit Of Love, Night Shift, Be My Guest/Most Welcome, Lahib, Green Tune/Green Gönen, Shareef Dancer, Pulpit, ElGran Senor/Barnato, Woodman/Mujtahid, Machievellian/Vettori, Kingmambo/Okawango/King’s Best, Namaualand, Ela-Mana-Mou, Balidar/Young Generetion/Cadeaux Genereux/Bijou D’ınde, Bahamian Bounty, Primo Dominie, Akarad, Galetto, Bin Ajwaad, Riverman/Irish River/River Special, Darshaan, Acatenango gibi isimlerin yer aldığı pedigrilerin kuşkusuz diğer diğer soy etkenleri de değerlendirmek suretiyle Lilbourne Lad için değerlendirmeye tabi tutulması olasıdır. Yazar: Muslihiddin Gurup

 

 
Web Tasarım