Sanstable
 
 
CHINA HORSE CLUB
CHINA HORSE CLUB

Son yıllarda dünyanın en büyük at satış merkezlerinde China Horse Club isimli bir gurubun çok değerli ve pahalı atlar aldığı dikkatimi çekmişti. Teo Ah Khing isimli Çinli, müteahhit, iş adamı tarafından kurulan bu organizasyon kısa sürede dünya yarış sahalarında ağırlığını hissetirmeye başladı.Atçılıkla ilk tanışması Dubai Meydan hipodrumunu Sheikh Mohammed için inşa ederek başlıyan Theo, bu sektörü sevmiş ve yatırım yapmaya karar vermiş. Dünyanın en önemli atçı ve yetiştiricilerinin başında gelen Coolmore, yıllar boyunca Çin atçılık sektörüne yatırım yapmak istiyordu.

Coolmore'un bilge ortağı John Magnier, Teo'nun potansiyelini fark edip, China Horse Club'ı son yılların en büyük şampiyon atlarından biri olan Australia'ya %25 ortak eder. 3xG1, Epsom Derby galibi Avustralia bugün Avrupanın en değerli genç aygırları arasındadır. *Tabi John Magnier'in China Horse Club'ın yönetim kurulu üyesi olduğunuda unutmayalım. Bununla yetinmeyen Teo, 2016 yılında Amerika'nın en değerli 3 yaşlı atlarınından 3xG1, Preakness Stakes galibi Exaggerator'un çoğunluk hissesini aldıktan sonra, İrlanda dişi tay deneme galibi Jetsetting'ide 1,3€ milyon satın alır. China Horse Club'ın yapmış olduğu bütün bu yatırımlar aslında büyük bir planın parçasıymış.

Çin halkının atçılığa( pony, endurance ve hız yarışları) olan ilgi ve sevgisi büyük Moğul hükümdarı Cengiz Khan'dan beri mevcutmuş. Çin devleti, son on yıl içinde, Beijing'in 600km kuzeyinde bulunan Inner Mongolia bölgesine Ordos isimli nufusu 5 milyon kişilik yeni bir kent inşa etmiş. Ayrıca bu projeye ek olarak Ordos Yigi Racecourse isminde birde hipodrom yapılmış ve bu hipodromu uzun süreli Teo Ah Khing'in başkanı olduğu China Horse Club'a kiralamışlar. Ağustos 2016`da , Chinase Equine Cultural Festival ismiyle düzenlenen yarışlarda, Yeni Zelanda (89) ve Avrupa'dan (39) ithal edilen atlarla koşulan 4 yarış ile açılan bu hidodruma ilgi çok büyüktü. Kurulduğu günden bu güne dünya genelinde 130+ kazanılmış yarış, 11 kazanılmış G1, ve Australia, Exaggerator, Jetsetting ve Dissident gibi şampiyon atların sahibi/ortağı olma başarısın gösteren China Horse Club'ın hikayesi umarım biz Türk atçılarının dünya yarışçılık sektörüne açılma ve rekabet edebilmesi için yol gösterici olur.
《 Geri Dön
 
Web Tasarım