Sanstable
 
 
AIDAN O’BRIEN
AIDAN O’BRIEN

Dünyanın en büyük yetiştiricileri arasında bulunan İrlanda Coolmore harasının antranörü Aidan O’Brien, Amerika'nın şampiyon antranörü Boby Frankel'ın bir sezonda kazanmış olduğu 25 G1 yarış rekorunu kırmaya çok yaklaştı. 2016 sezonunda bu güne kadar yaklaşık 9 milyon$ ikramiye, ve 20 G1 yarış kazanan O'Brien'nın başarısı diğer antranör ve at sahipleri tarafından yakından takip edilmekte.

Yapılan bir araştırmada 2009-2016 yılları arasında O'Brien'nın antrane ett...iği atların yarışlarda kullandığı yardımcı mazemelerin(Kapalı Gözlük, Kulaklık, Vizör, Yanaklık ve Dilbağı) istatistiği çıkartılmış. Bu yardımcı mazzemeler takıldıktan sonra ilk koştukları yarışlarda kaç atın kazandığı incelenmiş, ve O'Brien'nın bunlardan nasıl faydalandığı sorgulanmış.

Dikkatimi çeken tercihleri arasında; 1- O'Brien'nın son yedi yılda atların konsantrasyonunu artırmak için kullandığı Kapalı Gözlük, ve Vizör kullanımını azaltıp yanaklık kulanmayı artırması, ve Ruler of the World'ün 2013 İngiltere Derbisini yanaklık takarak kazanması dikkat çekici.

2- 2009-2014 yılları arasında antrane ettiği 100 lerce attan sadece 9'da kullandığı dil bağını, 2015 yılında 25 atta(4 kazanan), ve 2016 yılında bugüne kadar 49 atta kullanmış olması(9 kazanan) dikkat çekici. İlk başta O'Brien'nın dil bağını sadece solunum yolu sorunlu atlarda kulandığı tahmin edilirken, 2016 yılında açık yarış kazanan The Gurkha , Ballydoyle, Washington DC, Deauville, Capri'nin dil bağı ve cross band takılarak yarış içerisinde daha fazla ele tabi olması amaçlandığı anlaşılmıştır.

Biz yetiştiriciler, at sahipleri ve antranörler; Boby Frankel, Aidan O’Brien, ve Bob Bafert gibi dünyaca ünlü antranörleri yakından takip edip kendimizi devamlı geliştirmeye çalışmalıyız. Yarış atı yetiştirme ve yarıştırmanın bir kitabı yada kuralı yoktur. Bu sektörde tecrübe en değerli bilgidir.
《 Geri Dön
 
Web Tasarım